ניתוח גרפולוגי של אותיות

דף הבית
אותיות גרפולוגיה
צרו קשר

ניתוח גרפולוגי של אותיות

לא כל פתק שמזדמן לידיך יכול לשמש לצורך ניתוח אותיות בגרפולוגיה. על מנת להתרשם מכתב יד אנו זקוקים לפחות לעמוד אחד, חשוב מאד לכתוב בצורה ספונטנית (לא העתקה ולא הכתבה) בעט כדורי וגם בשפת האם.

כאשר אתה מעתיק, קצב הכתיבה שלך איננו הקצב הטבעי. בתהליך ההעתקה אתה מסתכל על הכתוב, רושם משפט, עוצר וקורא משפט נוסף. רצף הכתיבה נפגם ואנחנו וגרפולוגים עלולים לפרש לא נכון את הממצאים בכתב.

שפת אם חשובה אם הכותב אינו שולט בשפה החדשה. לרוב האנשים לוקח כ -15 10 שנים להגיע לבגרות גרפית בשפה החדשה, במיוחד אם למדו לכתוב בשפה החדשה לאחר גיל ההתבגרות. כאשר לומדים שפה חדשה בגיל מבוגר יותר, קשה מאוד להגיע לבגרות גרפית בדיוק כמו בלימוד שפה חדשה. ילדים לומדים בקלות יחסית 2-3 שפות ואפילו 4. ככל שאנו מתבגרים יותר הקושי ללמוד שפה חדשה גובר.

החשש מפני שגיאות כתיב יגרום לו להססנות ולהאטת הכתיבה - גם תופעה זו עלולה לגרום להערכה לא מדויקת.

חשוב לנו לדעת את מינו ואת גילו של הכותב מהסיבות הבאות:

  1. יש כתבים גבריים, גם בין הנשים, ויש כתבים נשים בין הגברים.
  2. אם הכותב בן 20 וכתב ידו ילדותי עדיין, נתייחס אליו בצורה שונה מאשר אם אותו כתב שייך לכותב בן 50.

במקרה כזה נתייחס לילדותיות באישיותו של הכותב.

אותיות כסימנים גרפולוגיים

כתב היד משקף אותך, את אופייך, את אישיותך, את הרגשתך, את אופן התנהגותך ואת הפוטנציאל הטמון בך. על מנת לבצע בדיקה גרפולוגית מעמיקה צריך הגרפולוג לבחון את כתב היד במשך שעות רבות. על הגרפולוג לבדוק מ א ו ת(!) סימנים. למשל, את השוליים בכל צידי הדף, את מהירות הכתיבה, את לחץ הכתב, התנועה, אופן הארגון על הנייר, גודל, ואפילו את סימני הניקוד והפיסוק. אין שום אפשרות לבצע בדיקה גרפולוגית על סמך סימנים בודדים.

סימנים גרפולוגיים נותנים לגרפולוג רמז באיזה כיוון חשוב להתמקד בו. לדוגמא, אם אנו נתקלים בסימן לחוסר יושר - נבדוק מיד 36 סימני כתב נוספים, על מנת לקבוע אם הכותב מהימן. לכל אחד ואחד מאיתנו סימנים בודדים לאי יושר ורק מי שבכתב ידו יופיעו לפחות 9 או 10 במקרים אחרים סימנים אפשר להתחיל לחשוב לכיוון של הסתרה, העמדת פנים וכו'. לאחר מכן נבצע בדיקה מעמיקה יותר של יושרו, או יותר מדויק לומר אי יושרו של הכותב. בבדיקה המעמיקה יותר יש עוד כ160- סימני כתב נוספים.

כיום ניתן ללמוד גרפולוגיה בארץ ובעולם בקורסים תלת שנתיים ולהיבחן באגודות גרפולוגים על מנת לקבל הסמכה.

אני לא מציעה לאיש ואפילו מזהירה מלנסות ולערוך בדיקה גרפולוגית על פי ניתוח אותיות גרפולוגי בלבד ולמרות שאני מציגה בפניך אותיות שונות עם המשמעות שלהן, חשוב לציין שלאותיות עצמן יש משקל סגולי נמוך במכלול התכונות שנבדקות בניתוח הגרפולוגי.

אישיותו של האדם היא אחד הדברים המורכבים ביותר. למעשה יש בכולנו משהו מכל תכונה. אנחנו בדרך כלל אנשים אינטליגנטים ובמצבים מסוימים מגלים טיפשות... אנחנו ישרים ומהימנים ולא פעם משקרים - נכון, רק שקר לבן - ובכל זאת, אנחנו לא תמיד אומרים את כל האמת...

האם תאמר לאמא טרייה שמתמוגגת מהתינוק שלה שהוא נראה כמו קופיף? ומה תגידי לחברה שלך שהסתפרה אצל ספר צמרת ולדעתך התספורת פשוט עושה לה עוול נורא לפנים שלה ?

יש נורמות חברתיות ובשם הנימוס אנחנו "נאלצים" לשקר לפעמים, או לא לומר את כל האמת. בכתב היד של כל אחד מאיתנו נמצא סימנים מסוימים להסתרה או לחוסר יושר, ועדיין הכותב ייחשב לאדם ישר ומהימן.

כתבי היד שלנו משקפים בפני הגרפולוג עולם ומלואו... יחד עם זאת, האישיות שלנו לא סטטית, להיפך, מאד דינמית. אנחנו אופטימיים ופתאום יש לנו רגע של פסימיות...אנחנו טובי לב ופתאום יוצא לנו רוע לב מהפה... אנחנו חכמים ולפתע מתנהגים בטיפשות.

השאלה המרכזית בניתוח אופיו של האדם היא - מה הן התכונות הדומיננטיות, כיצד הן משתלבות זו בזו ויוצרות הרכב הרמוני, פחות... או יותר...

חשוב להבין את אישיותו של הכותב על כל מרכיביו וגווניו ולשם כך עלינו לבצע ניתוח גרפולוגי מעמיק של האותיות ושל כתב היד. האותיות במקרה זה יתנו לך רק מספר אינדיקציות של כתב היד ואם ברצונך להכיר את הכותב באמת, עליך להעמיק את הבדיקה בעזרת בדיקת שאר האספקטים של כתב היד.

כפי ששום רופא לא יאבחן מחלה על פי מידת החום של הפציינט, כך גם הגרפולוג לא יכול לקבוע תכונות אופי על פי סימן בודד או ניתוח אותיות גרפולוגי בלבד.
נכון שכפי שלפעמים החום מוביל את הרופא לבדוק סימנים נוספים כמו צבע העור, מצב הריאות, הלב והגרון, כך סימן מובהק אחד צריך לכוון את הגרפולוג לכיוון סימני כתב תומכים ומבהירים.

לדוגמא, כתב יד מחובר יכול להופיע אצל אנשים יצירתיים במיוחד, כאלה שהחשיבה שלהם מהירה ואסוציאטיבית וגם אצל אנשים עצלים שגוררים את עצמם ומתקשים אפילו להרים את העט מהנייר. הכל תלוי בשאר הסימנים.

כתב יד קטן במיוחד למשש יופיע אצל אנשים קטנוניים, אצל מדענים העוסקים במחקר, אצל אנשים משפחתיים מאוד, אצל דתיים ואצל חיילים רבים בתקופת הטירונות. כתב יד קטן יופיע גם אצל אנשים חסרי ביטחון עצמי, אצל מתבודדים - לא חברותיים וגם אצל אנשים צנועים. כיצד תדע למה לשייך את הכתב הקטן? רק בעזרת בדיקה מעמיקה.

יתרה מזאת, גם לאחר שמצאת סימנים רבים ותומכים לתכונות מסוימות ויש לך רשימה של תכונות - זה האדם? בפירוש לא! האדם הוא הרבה יותר מרשימת תכונות וחשוב לעשות אינטגרציה בין התכונות השונות. לשם כך חשוב ללמוד פסיכולוגיה ולהבין את נפש האדם. למעשה גרפולוגיה לא יכולה להתקיים ללא פסיכולוגיה.

א
ב
ג
ד
ה
ו
ז
ח
ט
י
כ
ל
מ
נ
ס
ע
פ
צ
ק
ר
ש
ת

קידום אתר – גרפונט בע"מ

גרפולוגיה – מא' ועד ת'
כל הזכויות שמורות ©חנה קורן - מכון גרפולוגיה

אתר אותיות גרפולוגיה